41 jachtów na starcie regat GWG

Nocne regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia są jednym z najważniejszych wydarzeń żeglarskich, nie tylko w kalendarzu naszego klubu, ale także wśród imprez regatowych całego regionu. Kolejny raz potwierdziła to bardzo duża frekwencja. Mimo wysokiego poziomu trudności, którym charakteryzują się regaty rozgrywane w nocy, na starcie pojawiło się 41 jachtów (46 zostało zgłoszonych). Regaty odbyły się już po raz 60-ty.

regaty Gdynia-Władysławowo- Gdynia 2019

Załogi uczestniczących w regatach jachtów musiały stawić czoła nie tylko wyzwaniom, które niesie za sobą nocna nawigacja, ale też wymagającym warunkom panującym wówczas na akwenie. Wiatr o sile 20, a w porywach 25-30 węzłów, towarzyszył żeglarzom przez większą część trasy, słabnąc dopiero nad ranem. Niestety nie obyło się bez awarii. Na jachcie „Wojownik VIII”, na którym wkrótce Rafał Moszczyński ma zamiar podjąć wyzwanie okrążenia świata, uszkodzeniu uległ ster, co zmusiło załogę do wycofania się z wyścigu.

Jakie wyniki przyniosły w tym roku regaty GWG? W grupie OPEN walkę o pierwsze miejsce stoczyły jachty Oiler.pl (skipper Marek Wołoszyn) i Dancing Queen (skipper Jerzy Matuszak). Ostatecznie laur zwycięstwa przypadł pierwszemu z nich. 3-cie miejsce na podium zajął jacht Diamant 650 (skipper Krzysztof Kołakowski). Nie można pominąć także świetnego wyniku naszego 80-latka, jachtu Orion (kpt. Zbyszek Witbrot), który na metę przybył chwilę później, zajmując chlubne (biorąc pod uwagę możliwości konkurencji) 4-te miejsce.

W klasyfikacji ORC, w grupie 1 oraz w klasyfikacji generalnej 1-sze miejsce po raz kolejny przypadło s/y Good Speed, pod dowództwem Łukasza Trzcińskiego, co dla fanów regatowych zmagań nie było zapewne zaskoczeniem.

2-gie i 3-cie miejsce w grupie ORC 1 przypadło odpowiednio: Andrzejowi Zielińskiemu na s/y Quanta oraz Piotrowi Chylareckiemu na s/y Caravela 950.

Najwyżej na podium w grupie ORC 2 wspiął się Kuba Marjański na s/y Busy Lizzy, tuż za nim dopłynął Tomasz Konnak na s/y Czarodziejka, a na trzecim miejscu Jacek Roszyk na s/y Smoke.

W klasyfikacji generalnej ORC za wspomnianym wyżej s/y Good Speed uplasowali się: s/y Busy Lizzy (skipper Kuba Marjański), s/y Quanta (skipper Andrzej Zieliński).

W klasyfikacji KWR wyniki ukształtowały się następująco: 1-sze miejsce: s/y Purga (skipper Kajetan Kilanowski), 2-gie miejsce: s/y Saint Amour (skipper Huber Jabłoński), 3-cie miejsce: s/y Hadar (skipper Jerzy Brezdeń).

By zaakcentować 60 rocznicę regat GWG, Organizatorzy postanowili przyznać dodatkową nagrodę za najbardziej aktywne uczestnictwo w dotychczasowej historii regat. Wyróżnienie to przypadło Czesławowi Perlickiemu i Jego dzielnej regatówce Aquilii. Gratulujemy i życzymy jeszcze niejednego startu!

Zachęcamy do:

I już teraz zapraszamy za rok!

pl_PLPolski