Zbigniew Puchalski
Urodzony w 1933 r. w Warszawie, po wojnie osiadł w Koszalinie, gdzie rozpoczął żeglarską przygodę w tamtejszym Klubie Ligi Morskiej „Tramp”. Następnie ukończył kurs PCWM w Gdyni, w 1961 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po powrocie na wybrzeże, w 1965 rozpoczął pracę w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni na stanowisku starszego technologa, następnie w Dziale Programowania Rozwoju Stoczni. Jako członek stoczniowego klubu „Stal”, dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w klasie „Star”. Jednocześnie podnosił kwalifikacje żeglarskie, uzyskał kolejno jachtowego kapitana żeglugi bałtyckiej (1967) i jachtowego kapitana żeglugi wielkiej (1969). Do 1971 przybył w sumie 15 tys. mil morskich. Uczestnik regat „Whitbread’73” (na s/y Copernicus) i AZAB-75 (Azores and back race) (na brytyjskim jachcie Orzeł). W 1975 zostaje członkiem YKM „GRYF” w Gdyni i w tym tez roku startuje w samotnych regatach atlantyckich – AZAB-75 na brytyjskim jachcie s/y „ORZEŁ” pod polską banderą, zajmując 13 miejsce na 56 startujących jachtów.
W 1965 opatentował wynalazek „Metoda zabezpieczenia izolatorów do tranzystorów przed korozją”. Pieniądze za opatentowany wynalazek przeznaczył na budowę jachtu pełnomorskiego. Kupił wrak jachtu zatokowego zbudowany w 1935, który był przeznaczony na złom i własnoręcznie go wyremontował przy pomocy Stoczni w której pracował. Jacht nazwał „Miranda” – na cześć samosteru Sir Francisa Chichestera, który ten zamontował na Gipsy Moth III przed regatami OSTAR 1960. We wrześniu 1970 odbył się uroczysty chrzest „Mirandy”. Na wniosek kpt. Z.Puchalskiego zarząd JKM „GRYF” akceptuje kolejny udział „MIRANDY: w regatach transatlantyckich „OSTAR-76”, dla uczczenia powstania Miasta Gdyni i jubileuszu Jacht Klubu Morskiego „GRYF”, które to regaty będą pierwszym etapem wielkiego rejsu dookoła świata. W dniu 5 czerwca 1976 roku, w gronie 124 konkurentów kpt. Zbigniew Puchalski startuje z redy Plymouth na jachcie „MIRANDA” do regat „OSTAR-76”, rozpoczynając pierwszy etap rejsu dookoła świata. „MIRANDA”, która wbrew intencji jej konstruktorów z lat 30-tych przeżywając „renesans”, została jachtem oceanicznym, dostarcza trochę kłopotów i niedostatków, które żeglarz usuwał własną pracą i za własne zdobywane środki. Rejs dookoła świata zostaje zakończony we wrześniu 1980 r. Zbigniew Puchalski był samotnikiem. W 1981 r. wyjechał do Australii, tam podjął pracę i w 1997 r. przeszedł na emeryturę. Dalej żeglował. Zmarł 8 listopada 2014 w Queensland (Australia).
WYBRANE OSIĄGNIĘCIA:
1972 r. – udział w transatlantyckich regatach OSTAR 72, ukończenie na miejscu 32
1973 r. – udział w słynnych regatach Whitbread Round the World Race, w załodze na s/y „Copernicus” pod dowództwem Zygfryda „Zygi” Perlickiego
5.06.1976 – 21.08.1980 r. – Zbigniew Puchalski – rejs dookoła świata na jachcie MIRANDA